Pytania i Odpowiedzi

1. Jak skutecznie leczyć odleżyny?
2. Jaką bieliznę wybrać dla obłożnie chorego?
3. Jakie opatrunki są odpowiednie w terapii odleżyn?
4. Jak stosować profilaktykę odleżyn?
5. Jak dbać o skórę wokół odleżyn?
6. Jak stosować specjalne plastry w terapii odleżyn?
7. Jakie są przyczyny powstawania odleżyn?
8. Jak pielęgnować chorego z odleżynami?
9. Jak myć obłożnie chorego?
10. Jakie sprzęty są potrzebne przy opiece nad obłożnie chorym?
11. Jak opiekować się nad obłożnie chorym w domu?
12. Jak postępować przy zaparciach u obłożnie chorego?
13. Jak utrzymać higienę osób obłożnie chorych?

Jakie opatrunki są odpowiednie w terapii odleżyn?

By odleżyny nie pojawiły się u starszego, obłożnie chorego, przebywającego przez długi czas w tej samej pozycji pacjenta, opatrunki warto stosować już w celach profilaktycznych. Dalszemu rozwojowi rany odleżynowej zapobiegają przede wszystkim opatrunki hydrokoloidowe – wprowadzenie technologii hydrokoloidowej do leczenia trudno gojących się ran spowodowało duży postęp. Opatrunki po zetknięciu z wydzieliną rany żelują, zapewniając jej wilgotne środowisko gojenia, co z kolei sprzyja szybszej regeneracji uszkodzonej powierzchni skóry, przyspieszeniu naskórkowania, zwiększeniu syntezy kolagenu czy zmniejszeniu prawdopodobieństwa zakażenia. Opatrunki są przy tym wodoodporne, a także nie przepuszczają bakterii i drobnoustrojów z zewnątrz. Niektóre opatrunki hydrokoloidowe mogą pozostawać na ranie do 7 dni (np. GranuFLEX) – pod warunkiem, że  nie przeciekają, nie zauważono klinicznych objawów związanych z zakażeniem rany, a ich noszenie nie powoduje dyskomfortu.

Profilaktycznie i wspomagająco w gojeniu rany odleżynowej działają również miękkie i przyjazne dla skóry opatrunki piankowe (np. AQUACEL Foam). One także utrzymują wilgotne, sprzyjające regeneracji środowisko w ranie, a dzięki specjalnej wodoodpornej warstwie, chronią przed bakteriami i wirusami. Konstrukcja opatrunków tego typu zapobiega maceracji skóry, czyli uszkodzeniu jej powierzchownych warstw przez działanie wilgoci. Opatrunki te nie przepuszczają jej nawet pod naciskiem, co jest szczególnie istotne dla pacjentów leżących. Warstwa, która styka się z raną, żeluje w kontakcie z wysiękiem z rany ują i  zamyka go w strukturze żelu. Są również przyjazne alergikom – nie uczulają. Nowoczesne opatrunki mogą pełnić wiele funkcji przez wzgląd na wielowarstwową budowę. Oprócz umożliwiającego kąpiel bez ściągania opatrunku wodoodpornego zabezpieczenia, zawierają wydajną warstwę absorbującą, która odparowuje nadmiar wilgoci. By chronić skórę i nie urazić rany, opatrunki wyposażone zostały w silikonowe, ułatwiające aplikację obramowanie.

Opatrunki antybakteryjne ze srebrem jonowym stanowią najbardziej nowoczesną grupę opatrunków aktywnych. Pomagają w walce z infekcją w ranie odleżynowej, sprzyjają jej gojeniu oraz zwalczają bakterie i drobnoustroje – co ciekawe, wydzielają dokładnie taką ilość jonów srebra, która potrzebna jest do wyeliminowania zarazków. Działanie opatrunków ze srebrem jonowym może rozpocząć się już w przeciągu 30 minut po ich aplikacji. Jeśli ich stosowanie nie powoduje dyskomfortu, a w ranę nie wda się zakażenie, można je nosić nawet do 7 dni. Opatrunki tego typu (np. AQUACEL Ag Foam) charakteryzuje duża wydajność – zużywa się ich znacznie mniej niż tradycyjnej gazy, która przecież nie zwalcza bakterii.

Ważną cechą wszystkich opatrunków powinno być dokładne przyleganie do rany tak, by nie tworzyły się puste, dogodne dla rozwoju bakterii przestrzenie. Zarówno opatrunki hydrokoloidowe, piankowe, jak i te z jonami srebra, są refundowane  częściowo w przypadku leczenia odleżyn. W celu zasięgnięcia szczegółowych informacji należy zapoznać się z wykazem refundowanych wyrobów medycznych.