Owrzodzenia otwarte nóg – sposoby pielęgnacji i leczenia

muscle pain

Jak leczyć owrzodzenia podudzi? To temat trudny i złożony, bo otwarte rany na nogach mogą różnić się lokalizacją, stopniem zaawansowania czy występowaniem infekcji, a wszystko to czynniki istotne podczas wyboru odpowiedniego postępowania terapeutycznego. Oto kilka wskazówek jak leczyć i pielęgnować owrzodzenia na nogach, żeby w jak najwyższym stopniu uporać się z problemem.

Jak objawiają się owrzodzenia nóg?

Owrzodzenie to jeden z rodzajów ran przewlekłych. Oznacza ubytek skóry pełnej grubości, który jest wynikiem niedostatecznego zaopatrzenia tkanek w tlen oraz niezbędne składniki odżywcze. To zaś prowadzi do zmian troficznych skóry i w końcu – do martwicy. Owrzodzenie nóg może objawiać się w różny sposób, w zależności od przyczyny. Zazwyczaj owrzodzenie na nogach wiąże się z bólem (choć nie jest to regułą), może przyczynić się do powstania otwartych ran na nogach, pojawienia się wydzieliny, opuchlizny nóg, powiększenia żył, ogólnego bólu i ciężkości nóg. Rana otwarta może z biegiem czasu się powiększać. (1)

Owrzodzenie i otwarte rany – leczenie

Tylko specjalista, po przeprowadzeniu dokładnej diagnozy, może udzielić wskazówek jak leczyć owrzodzenie podudzi. Celem terapii jest przyniesienie pacjentowi ulgi w bólu, działania prewencyjne wobec infekcji (lub jeśli już doszło do zakażenia – opanowanie jej), a także zahamowanie powiększania się rany na nodze. Lekarz może przepisać antybiotyk w celu uniknięcia dalszych komplikacji. (1)

Złotym standardem w leczeniu owrzodzeń żylakowych jest terapia uciskowa. W procesie leczenia należy także oczyścić rany na nogach z tkanek martwiczych, dzięki czemu proces gojenia będzie szybszy.(2) Otwarta rana wymaga także zastosowania specjalistycznego, opatrunku, który wchłonie wysięk, zapewni jej optymalne, wilgotne środowisko gojenia, właściwe pH i temperaturę oraz wspomoże walkę z infekcją. Tradycyjne opatrunki z gazy są nieskuteczne, a ich usuwanie może prowadzić do uszkodzeń i zerwania nowo powstałych komórek. Dziś z powodzeniem stosowane są opatrunki aktywne. (2) Do leczenia ran stosowane są opatrunki hydrokoloidowe, hydrowłókniste, alginianowe, poliuretanowo-piankowe, hydrożelowe oraz inne, a o ich doborze powinien zdecydować specjalista.

Jeśli wszystkie podjęte metody leczenia okazują się nieskuteczne, wówczas może zostać wdrożone leczenie chirurgiczne.(2)

Jak wspomóc leczenie owrzodzenia rany odpowiednią pielęgnacją?

Oprócz stosowania zarekomendowanych leków i opatrunków, ważna jest staranna dbałość o ranę i otaczająca ją skórę. Najważniejszą zasadą jest utrzymanie czystości wokół owrzodzenia, aby zapobiec przedostaniu się do rany drobnoustrojów. W terapii owrzodzeń ważne jest noszenie komfortowego obuwia, wykonywanie zaleconych przez lekarza ćwiczeń, a w czasie odpoczynku – trzymanie nogi na podwyższeniu. Nie powinno się sięgać po alternatywne metody leczenia owrzodzeń żylakowych czy maść na owrzodzenia podudzi bez konsultacji specjalistycznej.(1) Szybko podjęta i oparta na starannej diagnostyce terapia może natomiast przynieść bardzo zadowalające efekty.

1. What causes leg ulcers? 7 possible conditions, HealthLine, dostęp: 15.11.2016
2. Dudzisz-Śledź M. Śledź A, Owrzodzenia podudzi, Borgis – Medycyna Rodzinna 2/2006, s. 41-44 [CzytelniaMedyczna]