Pytania i Odpowiedzi

1. Jak skutecznie leczyć odleżyny?
2. Jaką bieliznę wybrać dla obłożnie chorego?
3. Jakie opatrunki są odpowiednie w terapii odleżyn?
4. Jak stosować profilaktykę odleżyn?
5. Jak dbać o skórę wokół odleżyn?
6. Jak stosować specjalne plastry w terapii odleżyn?
7. Jakie są przyczyny powstawania odleżyn?
8. Jak pielęgnować chorego z odleżynami?
9. Jak myć obłożnie chorego?
10. Jakie sprzęty są potrzebne przy opiece nad obłożnie chorym?
11. Jak opiekować się nad obłożnie chorym w domu?
12. Jak postępować przy zaparciach u obłożnie chorego?
13. Jak utrzymać higienę osób obłożnie chorych?

Jaką bieliznę wybrać dla obłożnie chorego?

Opieka nad obłożnie chorym musi być niezwykle staranna i wymaga wyjątkowej uwagi. Jednym z jej filarów jest dbałość o higienę, w tym odpowiedni dobór bielizny osobistej.

Dbanie o komfort osoby długotrwale leżącej pomaga nie tylko zadbać o jej samopoczucie, ale też zdrowie i bezpieczeństwo. Tym bardziej, że ludzie obłożnie chorzy są narażeni na powstawanie odleżyn lub już się z nimi borykają. Niewłaściwa higiena może szybko doprowadzić do zawilgocenia, infekcji, a co za tym idzie – groźnych dla zdrowia powikłań. Ogromną rolę odgrywa również sposób pielęgnacji: uważny, delikatny, czysty, najlepiej w rękawiczkach ochronnych.

Bielizna ma bezpośredni kontakt ze skórą, dlatego musi zostać bardzo dobrze dobrana. Materiał, z którego jest uszyta, ma być delikatny, miękki, naturalny i zapewniać właściwy przepływ powietrza. Idealna będzie bawełna. Ponadto bielizna powinna być dopasowana pod względem rozmiaru (przylegać do ciała, nie uciskając jednocześnie w żadnym miejscu) oraz pozbawiona guzików oraz  innych metalowych lub plastikowych elementów, pasków, zakładek czy taśm. Tylko w ten sposób pacjent ma zapewnioną wygodę, czystość oraz nie jest narażony na ryzyko wystąpienia dodatkowych podrażnień.

Warto śledzić rynek i pojawiające się na nim nowości. Być może już wkrótce dostępna będzie specjalna przeciwodleżynowa bielizna elektryczna, wysyłająca delikatne impulsy, które złagodzą ucisk na tkanki. Obecnie są przeprowadzane badania potwierdzające jej bezpieczeństwo i skuteczność. Dbanie o higienę chorego trzeba koniecznie skonsultować z  pielęgniarką lub lekarzem, co pozwoli na uniknięcie błędów w tym zakresie.

Istotną rolę odgrywa także częstość zmiany bielizny (raz dziennie lub jeśli sytuacja tego wymaga – częściej), poprzedzona starannymi zabiegami higienicznymi. Chory powinien być ubierany tylko w rzeczy suche, gdyż wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii. Jeśli więc ubranie lub pościel są wilgotne, należy je natychmiast zmienić. Stosowanie pieluchomajtek, pieluch oraz podkładów przeznaczonych dla obłożnie chorych osób także powinno odbywać się z zachowaniem najwyższych standardów higieny, a środki te muszą być wymieniane zawsze w razie potrzeby.

Piżama lub koszula pacjenta muszą być wymieniane codziennie, podobnie jak bielizna pościelowa. Należy robić to ostrożnie – tak, by rzeczy używane nie dotykały świeżych.

Dbałość o codzienną zmianę odpowiedniej bielizny to tylko jeden z wielu filarów opieki nad obłożnie chorą osobą. Oprócz tego pacjent powinien mieć do dyspozycji specjalne łóżko, materac przeciwodleżynowy, a także, jeśli pojawią się odleżyny, opatrunki pochłaniające wydzielinę i przyspieszające gojenie się ran, wymieniane odpowiednio często (w zależności od stanu rany).. Świetnie sprawdzają się opatrunki piankowe (jak np. Aquacel Foam i Aquacel Ag Foam), przyjazne dla skóry i antyalergiczne. Wszystkie te czynniki zapewniają leżącemu wysoki standard higieny, lepsze samopoczucie, estetyczny wygląd, a także zapobiegają ewentualnym powikłaniom i zakażeniom.